вторник, 19 марта 2013 г.

Сорти ранньої картоплі

Навряд чи хтось буде сперечатися з твердженням, що картопля сьогодні - основна культура  городу. Довгий час він мав загальну назву «картопля» - неважливо, який це сорт.
Правда, деякий розподіл таки було: біла і червона, та ще, мабуть, у самих просунутих була

 
«Синьоока» і «Рання троянда». Насіннєвий матеріал, як правило, потрапляв на ділянку або випадково, або вирощувався з покоління в покоління.
З підвищенням культури землеробства та агрономічних знань садівників-любителів їхній кругозір значно розширився. Вітчизняні та зарубіжні селекціонери вивели безліч сортів картоплі, пристосованого до вирощування в тих чи інших грунтово-кліматичних умовах.
Щоб не наосліп купувати насіннєвий матеріал, необхідно користуватися рекомендаціями, які дають державні сортовипробні ділянки. Мережа таких ділянок розташована на території всієї Росії. У нашій області сортовипробування займаються кузнецький і лунінскій сортодільниці.
По термінах дозрівання картопля буває ранньостиглий, середньоранній, середньостиглий, середньопізній. У цій статті мені б хотілося поговорити про ранніх сортах картоплі. Їх необхідно знати, щоб без особливих витрат отримати вже на початку липня ранню продукцію. Вже пройшли випробування і добре себе зарекомендували такі сорти, як «Жуковський ранній», «Лазурит», «Пензенська скороспілка», «Пушкинец», «Снігур», «Удача», «Каченя».
Але навіть з цього перевіреного списку мені хотілося б окремо відзначити сорт «Жуковський скоростиглий». Сорт це лідирує з 1994 року. Він є самим скоростиглим з перерахованих вище, має найбільший вихід товарних бульб під час першої копки, яку проводять через 45 днів від появи сходів. Бульби рослин цього сорту великі, овальні, рожеві, вічка дрібні, м'якоть біла. Правда, через свою скоростиглості він не встигає набрати достатню кількість крохмалю і тому не розсипається при варінні.
У себе на городі я застосовую зовсім не клопітку технологію отримання раннього врожаю картоплі. Всього я саджу 12 -15 бульб сорту «Жуковський ранній», цього нам бракує до основного врожаю. Починаю підготовку бульб на початку квітня - за 35 - 40 днів до висадки в грунт. Спочатку мою бульби і викладаю їх на світле місце при кімнатній температурі.
У бульбі включається механізм росту. Нехай навіть не в землі, але відлік часу у нього пішов. Картопля зеленіє, на ньому утворюються паростки, які більше схожі на кремезні стеблинки. Бажано, щоб їх на бульбі було не менше п'яти. На таке пророщування намагаюся брати бульба вагою приблизно 100 грамів.
Місяць пролітає швидко, і десь на початку травня (залежно від погоди) я висаджую пророщеної картопля на саме прогріте місце в городі. Грядку орієнтую так, щоб на неї потрапляло максимальну кількість сонця. Картопля саджу не глибоко. У лунку додаю жменю золи і щіпку комплексного добрива. При заморозках, якщо рослини зійшли, обгортаю їх з «головою».
Потім проводжу звичні агротехнічні заходи: обгортаю, а якщо настає посуха, особливо під час наливу бульб, поливаю по борознах - і все. Через скоростиглості цей сорт не пошкоджується жуком та фітофторою. Картопля виходить екологічно чистим.
Заслуговують на увагу сорту «Каченя» та «Даренка» селекції Пензенського НІІСХ, розташованого в селищі Лунін (селекціонер А.Кабунін).А тепер познайомлю читачів з деякими іншими сортами російської селекції.
«Удача» - ранній і високопродуктивний сорт. Бульби великі, овальні, з біло-кремовою шкіркою і білою м'якоттю, висококрахмалістие, з прекрасними смаковими якостями, володіють гарною лежкістю. Має високу стійкість до фітофторозу. Стійкий до парші, вірусам, нематоди. Придатний для всіх видів кулінарної переробки.
«Лазурит» - селекції Білоруського НДІ картоплярства. Ранньостиглий, столового призначення.
Товарна врожайність за роки випробування становила 151 - 214 ц / га. Дружно формує бульби. Врожайність на 45-й день після повних сходів (1 копка) - від 76 до 93 ц / га на рівні стандарту, на 55-й день (друга копка) - від 98 до 109 ц / га.
Максимальна врожайність (323 ц / га) отримана на Лунінском державних сортовипробувальних ділянці (ГСУ) у 2000 р. Бульба округлий, з середньою глибиною вічок. Шкірка гладенька, жовта. М'якоть біла. Маса товарної бульби - 80 - 108 г, вміст крохмалю - від 16,0 до 18,5%. Смак хороший (4-5 балів).
Цінність сорту: нематодостійкі, дружна віддача ранньої продукції, високий вихід товарних бульб і їх лежкість.
«Снігур» - виведений в ГНУАП Північно-західним НІІСХ та Інститутом загальної генетики ім. М.І.Вавилова. Ранньостиглий, столового призначення.
Рослина середньої висоти. Товарна врожайність 176 ц / га, на 32 - 36 ц / га вище стандарту «Жуковський ранній». Дружно формує бульби. Врожайність на 45-й день після повних сходів (1 копка) - 60 - 115 ц / га, на рівні стандарту, на 55-й день (друга копка) - 86 - 134 ц / га. Максимальна врожайність - 269 ц / га - отримана на Кузнецькому державних сортовипробувальних ділянці в 2000 р.
Бульба овально-округлий, вічка дуже дрібні. Шкірка гладенька, червона, м'якоть біла. Маса товарної бульби 60 - 98 р. Вміст крохмалю 17,1 - 19,9%. Лежкість 94 - 96%.
Цінність сорту: висока врожайність, ранньостиглість, дружне формування ранньої продукції, високі смакові якості бульб.Сорти зарубіжної селекції
«Ярла» - дуже ранній, високопродуктивний, виключно невибагливий і надійний сорт. Кущ розлогий, висотою 45 - 50 см, листя звичайні, квітки білі. Бульбове гніздо компактне, неглибоке, Бульби великі, овальної ферми, світло-жовтого кольору, зі світло-жовтою м'якоттю і поверхневими вічками, не розварюються. Висока врожайність в короткий вегетаційний період, сорт стійкий до фітофторозу, внутрішньої іржі, раку, парші, механічних пошкоджень. Не утворює темних плям від ударів, слабочувствітелен до посухи. Придатний для обробітку на всіх типах грунтів, швидко відновлюється після морозу. Лежкість добра.
«Латона» - ранній високопродуктивний сорт. Бульби середнього і великого розміру, округло-овальної форми, з жовтою шкіркою, світло-жовтою м'якоттю і поверхневими вічками. Володіє гарними смаковими якостями, не розварюється, з достатнім вмістом сухої речовини. Урожайність до 2 - 2,5 кг з куща в будь літо. Один з найбільш стійких до посухи сортів. Добре стійкий до скручування листя, парші, фітофторозу та механічних пошкоджень. Висока врожайність в короткий вегетаційний період.
«Укама» - дуже ранній високоврожайний сорт. Цей сорт можна починати викопувати вже на початку липня, через 50 - 60 днів після посадки. Бульби правильної подовжено-овальної форми, з жовтою шкіркою і ясно-жовтою м'якоттю. Оченята поверхневі. Сорт має відмінні споживчі якості, бульби не розварюються, прекрасно підходять для смаження у фритюрі. Стійкий до вірусів, механічних пошкоджень. За рахунок скоростиглості стійкий до фітофторозу. Чуйний на полив в посушливе літо. Урожайність до 2,5 кг з куща.
«Скарлет» - ранній сорт з раннім бульбоутворенням. Кущ прямостоячий, висотою 35 - 45 см, листя дрібне. Бульбове гніздо компактне, глибоке. Бульби овальної форми, з червоною шкіркою, жовтою м'якоттю і дрібними вічками. Володіє прекрасними споживчими якостями, бульби не змінюють колір після варіння. Вміст сухої речовини помірне. Стійкий до фітофторозу, скручування листя, вірусу, вторинному проростанню, механічних пошкоджень. Добре переносить посуху.
«Тімо» - дуже ранній сорт, вегетаційний період 60 - 70 днів (починати викопувати можна через 45 - 50 днів). Бульбове гніздо компактне, поверхневе. Бульби великі, округлої форми, зі світло-жовтою шкіркою і блідо-жовтою м'якоттю. Смакові якості відмінні, вміст крохмалю 12 - 14%. Шкірка тонка, чутлива до механічних пошкоджень. Урожай гарантований, дуже високий і ранній. За сезон можливе одержання двох врожаїв.
«Остара» - ранній, урожайний, дуже надійний сорт. Вегетаційний період 70 - 80 днів. Бульби великі, довгастої форми, з жовтою сітчастої шкіркою, світло-жовтою м'якоттю, дрібними вічками, відмінного смаку. Вміст крохмалю 13 - 14%. Врожайність на аматорському городі до 1,5 - 2 кг з куща (280 - 390 ц / га). Гарна стійкість до вірусних хвороб. Цінується за стабільно високі врожаї в будь-яку погоду в будь-якій зоні і за хороший смак.

Комментариев нет:

Отправить комментарий